Pucz a Uran
Junta wojskowa w piątek poinformowała, o rozwiązaniu wszystkich konstytucyjnych organów państwa. Zawiesili również funkcjonowanie konstytucji państwa. Uran jest głównym surowcem w produkcji paliwa jądrowego, ale służy również m.in. w medycynie.
Niger posiada największe w Afryce złoża tego metalu. W 2022 roku wydobyto na jego terenie 2020 ton uranu, co odpowiada za pięć procent światowej produkcji. W 2020 roku wydobyto w tym kraju 2991 ton uranu. Obecnie na terenie państwa działa jedna kopalnia uranu – Arlit, francuskiej spółki Orano w spółce z Sopanin, państwowym przedsiębiorstwem Nigru. Kopalnia Akouta została zamknięta w 2021 roku. W miejscu tym metodą głębinową wydobyto w okresie od 1978 do 2021 roku 75 tys. ton uranu. Obecnie trwa budowa jeszcze jednej kopalni uranu – Imourraren. Francuski koncern poinformował, że pomimo przewrotu praca kopalni odbywa się w normalnym trybie – Niger odpowiada za mniej niż 10 procent zaopatrzenia francuskich elektrowni w uran – oświadczyło Orano.
W Nigrze doszło do przewrotu wojskowego. Junta obaliła prezydenta Mahameda Bazouma, który został wybrany w demokratycznych wyborach. Po puczu w w wielu miejscach kraju wybuchły antyfrancuskie protesty co rodzi obawy o przyszłość francuskiego biznesu w tym kraju, również uranowego.
Źródło: Reuters